Založ si blog

Tiso nebude nikdy môj hrdina. .. .

 

Dr. Jozef Tiso , „prvý slovenský prezident“ , pre niekoho svätec , pre niekoho zločinec. Aký je môj postoj k nemu ? Neviem nepoznal som ho, nežil som v tej dobe, tak neviem posúdiť  na 100 percent objektívne aký bol, budem sa snažiť vyjadriť len moje pocity, či sa s tým ľudia stotožnia alebo nie to je už na nich.

Blíži sa výročie vzniku slovenského štátu, a aj keď o históriu sa veľmi nezaujímam, je to tá časť, ktorá vo mne vyvoláva zmätok.  Tak sa teda aj keď nevedecky, len tak svojim sedliackym rozumom pokúsim zamyslieť….

Vo veľa diskusiách „podporovatelia slovenského štátu hovoria“ :

  1. U nás bol pokoj a prosperita“  –Majú pravdu, nebolo zle, veľa ľudí to tvrdí, a možno väčšine národa, bolo dobre, ale zamyslime na koho úkor, neprejavovala sa v tej dobe vo väčšej miere závisť, neprajnosť, zlodejstvo, s možnosťou toho že sa to dalo vykonať, a hlavne s požehnaním vládnej moci, a či to bolo týkajúc sa najväčších podnikov, či obyčajnej krčmy v dedine, ktorú vlastnil žid?
  2. „Ľudia sa mali relatívne dobre…“ – Väčšina diskutérov píše, že v tej dobe keď Česi bol v protektoráte, Poľsko bol v silnom útlaku, a v Maďarsku silnou rukou vládol Horthy, tak tu bolo dobre. Nehovorím že možno väčšina populácie keďže sme tradične katolícka krajina, sa mala dobre, ale kresťanstvo, asi nehlása to čo sa v tej dobe dialo. Aj ja som kresťan, aj keď nepatrím do RKC, ale keby som bol 12r židovský chlapec, ktorý má rovnaké sny ,ako jeho kamarát s vedľajšej ulice ale dieťa rodičov s katolíckej rodiny, mal by som rovnakú podmienky na život ako on? Neobhajujem židov, aj oni mali svoje zápory, kvôli ktorým v tej dobe proste panovala taká nálada obyvateľstva voči nim, aká panovala, ale zaslúžili si za to smrť? A čo potom… Po židoch by išiel kto? Rómovia, pravoslávny, evanjelici ? A uvedomoval si to, že keby Hitler vyhral vojnu, tak by sme išli nakoniec všetci ?
  3. „On o ničom nevedel...“  – Nezdá sa mi to, už len to že hlavný predstaviteľ štátu, a predseda strany ktorá totalitne vládla na Slovensku, nevedel čo podpisuje, nevedel čo sa v štáte ktorého bol Vodca deje. Už len to keď niečo podpíšem nesiem za to plnú zodpovednosť,  už len holý fakt, odhliadnuc čo pre nás Česi spravili, nespravili, odstránil demokratické inštitúcie na Slovensku a zaviedol vodcovský princíp po vzore Nemecka, a aj keď nie on tak strana ktorej bol hlavný predstaviteľ.
  4. „Nebyť neho, bolo by to so slovenskom horšie…“ – Vieme posúdiť ako by to bolo? Náš národ je veľmi malý hráč na medzinárodnom poli aby mohol svojim konaním určovať vývoj udalostí, ktoré sa dejú, či vznik prvého Slovenského štátu, či vznik ČSR, ČSĽR , o všetkom rozhodli iný…  A keby sa dalo spýtať tých tisíckou občanov ktorí zomreli v koncentračných táboroch, napr. aj toho  chlapca, mohlo mu byť ešte horšie ? Nebol  hlavou všetkých občanov? Či si len vyberal?  Kto bol pre neho národ?

 

Tiso bol rozporuplná postava, a aj keď mal veľa negatívnych vlastností, vo svojej naivnej podstate možno chcel pre Slovensko dobre, iná vec je s kým si to Slovensko stotožňoval, či to bol národ, či národ s určitým vierovyznaním, či len bol naivný a neuvedomoval si to, a všetko okolo riadili iný…. To neviem, len jedno viem, som veriaci, a už len s princípu, neublížiš, a neukradneš, sú božie prikázania. A nechce sa mi veriť že s týmito axiómami viery, Tiso ako kňaz ktorý  vedel  o arizácii, o násilnom odsunutí židov, že s tým mohol pokojne žiť. Ako mohol ako kňaz, ako veriaci človek vystúpiť pred svojimi ovečkami a hlásať otvorenú nenávisť a povedať : 16.augusta 1942 v Holíči –  „Vraj, či je

to kresťanské, čo sa robí so Židmi? Je to ľudské? Nie je to rabovka? Je to kresťanské, keď sa

národ chce zbaviť svojho večného nepriateľa? – Že Slovákovi židovský živel ohrozoval život,

o tom netreba nikoho presviedčať. Bolo by to vyzeralo ešte horšie, keby sme sa neboli včas

od nich očistili a urobili sme tak podľa príkazu Božieho: „Slovák, zhoď, zbav sa svojho

škodcu.“

Ako mohol ako kňaz neposlúchnuť svojho nadriadeného, a aj po názoroch ktoré vyslovoval Vatikán robil to čo robil.

Na záver by som chcel povedať len to že, ako sa hovorí veci nie sú len čierne alebo biele, a že všetko sa dialo v kontexte doby, ale dobré skutky ostávajú dobrými skutkami, pomoc, ostáva pomocou, a nerobí sa účelne s tým vedomím že niekomu urobím dobre na úkor druhého a to by ako kňaz , ako veriaci človek mal veľmi dobre vedieť. Pre kresťana je blížny, nielen kresťan, ale aj černoch, arab, číňan, a aj žid….. A ak si to neuvedomuje a nechce to prijať za svoje tak potom nie je kresťan.

 

HSĽS a ĽSNS , pri prvých pomohlo SNP , keď bude najhoršie aj pri tých druhých. .. ..

17.02.2017

Zo začiatku som mal strach keď som videl koľko percent získava Kotleba a jeho strana, zo svojou nenávistnou a štvavou politikou, ale mám nádej...... mali sme tu Tisa, zapredanca Hitlera katolíckeho viac »

1307065 vs. 209779 . . . Voľby prezidenta vs. Voľby 2016

02.06.2016

Je zaujímavé koľko sa vyrojilo odporcov Pána Prezidenta, po tohtoročných voľbách. Veľa diskutujúcich sa tu oduševňuje ako je prezident zapredaný západu, a že všetko čo robí nerobí pre viac »

Bratislavský, Trnavský kraj ! ! ! Žiadajte samostatnosť, rád sa sem presťahujem.

07.03.2016

Po týchto voľbách skončila všetka sranda. Pochádzam z Turca, bol som vychovávaný v evanjelickej rodine, a odkaz SNP, boj proti fašizmu bol pre mňa srdcu blízky, a nikdy som nechápal, ani nechápem viac »

orbán

Orbán bude obhajovať školský zákon pred Európskym parlamentom

25.04.2017 12:19

Maďarský premiér Viktor Orbán požiadal Európsky parlament (EP) o to, aby v stredu mohol osobne vystúpiť v súvislosti s kontroverzným školským zákonom.

matovič

Matovič: V NR SR otvárajú listy, to sa nedialo ani za komunizmu

25.04.2017 12:07

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko (SNS) nariadil otvárať podozrivé zásielky, ktoré prichádzajú poslancom NR SR do budovy parlamentu.

Europol, Haag

Spoločná databáza Europolu: Zbytočná nadstavba alebo nevyhnutnosť?

25.04.2017 12:00

Nové právomoci pre boj s terorizmom a počítačovým zločinom Europolu schválil európsky parlament vlani v máji, platiť začnú o necelý týždeň.

Bankovky, peniaze, euro

Platobná morálka na Slovensku sa vlani zlepšila

25.04.2017 11:53

Firmy na Slovensku vlani platili faktúry po lehote splatnosti skôr, než rok predtým. Podnikateľom to pomáha rozprúdiť biznis.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 29707x
Priemerná čítanosť článkov: 2476x

Autor blogu

Kategórie